Druhy a typy kuchyňských nožů

Každý kuchyňský nůž je podle svého tvaru a velikosti určen pro konkrétní činnost v kuchyni, a proto je zvykem výrobců kuchyňské nože různě pojmenovávat. My se však snažíme u nás na prodejně zákazníkům vždy vysvětlit, že konkrétní určení a název nože je potřeba brát s rezervou, a téměř každý kuchyňský nůž lze používat na mnoho činností. Nožem na pečivo můžete rozkrojit meloun, nebo špikovacím nožem ukrojit rajče apod.. Už podle tvaru čepele i lajk pozná, zda se jedná o vcelku univerzální nůž (bez ohledu na jeho název), nebo je to vysoce specializovaný nůž pro konkrétní účel. 

Kuchařské nože

 

4582_20_CLASSIC_Kucharsky_20_cm

 

Kuchařský nůž je základní nástroj každého kuchaře, který se vyznačuje tvrdou a širokou čepelí, která zajistí dostatek místa mezi prsty ruky a prkénkem. Taková konstrukce kuchyňského nože umožňuje pohodlné krájení a porcování s možností pohybovat nožem do stran, ale zejména je vhodná na rychlé krájení kolíbáním, kdy se přední část ostří stále dotýká krájecí plochy, a umožňuje tak rychlou a efektivní práci, zejména při krájení bylinek a zeleniny. Vysoká čepel pak při krájení zabraňuje ztrátám šťáv z krájeného pokrmu a řez kuchařským nožem je hladký a úhledný. Některé typy kuchařských nožů jsou po stranách ostří vybaveny tzv. výbrusy (stejně jako japonské nože), které působí jako malé vzduchové kapsy, a zabraňují lepení krájených plátků na čepel nože. Kuchařské nože lze zakoupit s délkou čepele od 14 do 36 cm, přičemž nejběžnější jsou délky 16, 18, 20 a 23 cm. Ženy preferují nejčastěji délku čepele 16 a 18 cm, a muži pak 18, 20 a 23 cm. Kupujete-li kvalitní kuchyňský nůž jako dárek, začněte klasickým kuchařským nožem, kterým nemůžete nic pokazit!

Kategorie: Kuchařské nože Wüsthof Solingen

 


 Japonské nože

 

4183_CLASSIC_Santoku_17_cm 

Japonský nůž je název kuchyňského nože, který se vžil pro jeho tvar a původ v asijské gastronomii. Výrobek jako takový ale nemusí mít s Japonskem nic společného, my vám například nabízíme kvalitu "Made in Germany/Solingen". Tvar čepele japonského nože se vyznačuje velmi vysokou čepelí s mírně prohnutým ostřím a délkou zpravidla 14 nebo 17 cm. Stejně jako klasický kuchařský nůž (viz předchozí odstavec) je perfektní pro jak pro běžnou práci v kuchyni, tak pro rychlé krájení mistrovských plátků masa, bylinek a zeleniny. Výbrusy po bocích čepele díky efektu vzduchové kapsy pak činí rychlé krájení kolíbáním doslova zábavou, neboť se krájené plátky na čepel nelepí a zůstávají úhledně naporcované na krájecí desce. Při krájení bylinek a drobných surovin lze nůž použít jako lopatku a hřbetem dlaně nakrájenou ingredienci přemístit rovnou do hrnce bez zdržování a použití dalšího kuchyňského náčiní. Nutno dodat, že na tento tvar kuchyňského nože si české domácnosti začínají rychle zvykat, o čemž svědčí jak množství zasílaných dotazů ze strany zákazníků, tak narůstající prodej v posledních letech. Kvalitní kovaný japonský nůž v dárkovém balení je opravdu dobrý tip na originální vánoční dárek pro muže i pro ženy.

Kategorie: Japonské a čínské nože

 


 Čínské nože

 

cinske-noze-wusthof-solingen_2

Čínský nůž, který svým vzhledem připomíná řeznický sekáček, má opět původ v rychlém vaření a asijské gastronomii, ale je však zcela jiné konstrukce. Ve srovnání se sekáčkem je čínský nůž lehký a tenký, aby neunavoval ruce kuchařů při celodenní tvrdé dřině. Ostří čínského nože není rovné, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale mírně prohnuté, a to nejméně ze všech kuchyňských nožů s prohnutým ostřím. Takový rádius ostří činí z čínského nože mistrovský nástroj na rychlé a jemné krájení zeleniny a bylinek, stejně tak na rychlé porcování a filírování plátků masa, které na závěr jako na lopatce snadno přemístíte na jídelní talíř. Ano, čínský nůž není v českých kuchyních příliš obvyklou záležitostí, ale máme od našich zákazníků už tak zajímavé poznatky, že se ani nestačíme divit. Jeden zákazník při opakované návštěvě naší prodejny dokonce sdělil, že jej používá v kuchyni i na zahradě, a téměř všechny staré nože vyhodil. Zajímavé! Až si budete někdy kupovat pekingskou kachnu s rýží v čínském bistru, podívejte se, co kuchař drží v ruce.

Kategorie: Japonské a čínské nože

 


Vykosťovací nože

vykostovaci-reznicke-noze

Vykosťovací nůž je určen především na oddělení masa od kosti, kůže a šlach. Nůž při vykosťování svírá menší úhel než při porcování masa. Vzhledem k tomu mají tyto nože pevnou čepel, která se nedeformuje při styku s tvrdými a houževnatými potravinami. U špičky nože je čepel ztenčená na přesné dokončení vzhledu opracovávaného masa. Pro svůj úzký tvar čepele a dobře padnoucí tvarované rukojeti je s nimi snazší a bezpečnější manipulace.

Kategorie: Vykosťovací nože

 


Špikovací a nakrajovací nože

 

spikovaci-noz-classic-wusthof-solingen

Špikovací nebo nakrajovací nůž je ve své podstatě univerzální kuchyňský nůž pro jakékoliv použití, a patří v kuchyni mezi nejpoužívanější. Proto je jejich název používaný výrobci trochu zavádějící, ale pravdou je, že jejich úzká a tenká čepel je vhodná na nakrajování a špikování. Tyto malé univerzální nože jsou k dispozici s hladkým nebo zubatým ostřím a obvyklá délka čepele je 6, 9, 10 a 12 cm. Všimli jste si také toho, že doma při vaření častěji saháte po malých nožích, než po velkém kuchařském noži?

Kategorie: Špikovací a nakrajovací nože

 


Nože na pečivo, mazací nože

 

wusthof-solingen-classic-na-chleba

Nože na pečivo se vždy vyznačují zubatým ostřím, kterým snadno a rychle rozkrojíte chleba nebo rozpůlíte rohlík. U kvalitního nože na pečivo je velice důležité, aby vlnité ostří bylo mírně prohnuté (viz obrázek), abyste prsty nenaráželi do krájecí podložky, a aby se zachovala možnost s nožem mírně kolébat pro perfektní dokrojení chleba až k podložce. Obvyklá délka čepele u nožů na pečivo je 20 nebo 23 cm a její tvar je velice podobný cukrářským nožům, takže využití najdou i při pečení a krájení dortů. Pečivo jíme denně, a proto není úplně od věci si koupit kvalitní nůž na pečivo, zejména v případě, kdy vám vadí neustálé drobky v kuchyni. Nože na mazání jsou pak v podstatě jen zmenšeninou nože na pečivo, mají kratší čepel a obvykle zaoblenou špičku pro pohodlnější mazání. Snídaně dělá den, nezapomeňte!

Kategorie: Nože na pečivo, mazací nože

 


 Nože na ovoce a zeleninu

 

kuchynsky-nuz-na-ovoce-zeleninu

Malé nože jsou v kuchyni nejpoužívanější. Často se na naší prodejně setkáváme s tím, že se zákazníci, kteří zakoupili velký kuchařský nůž, vrací s tím, že jim prostě chybí ještě něco menšího do výbavy. Nože na zeleninu mají buď podobu škrabky s obráceně prohnutým ostřím, nebo je jejich ostří rovné se špičkou dole, to pro pohodlnější loupání a okrajování proti palci ruky. Univerzální nože na ovoce a zeleninu mají klasický tvar čepele, jsou ale malé, a to s délkou čepele obvykle 6, 8, 10 a 12 cm. Některé nožíky jsou také vybaveny zoubkovanou čepelí a najdou tak uplatnění při okrasném krájení zeleniny a výrobě např. obložené mísy na vaší oslavě.  Velký kuchařský nůž z vás mistra neudělá, ale budete na nejlepší cestě, když začnete používat kuchyňské náčiní, které vám bude práci usnadňovat.

Kategorie: Nože na ovoce a zeleninu

 


 Filetovací nože

 

filetovaci-nuz-classic-wusthof-solingen

Filetovací kuchyňské nože jsou velice specifickou záležitostí, nicméně jejich prodej v posledních letech narůstá. Zřejmě to souvisí s trendem zdravého stravování a obecnou ochotou Čechů jíst více ryby, než tomu bylo v minulých letech. Filetovací nůž je štíhlý a ohebný, jeho čepel lze do strany ohnout až do 45° bez poškození (ohnutí) čepele. Při filetování ryby se špička nože bokem dotýká pracovní podložky, zatímco druhou rukou (dlaní) přidržujeme filet, a pouze při řezu můžeme tlakem na nůž přesně vést linii řezu mezi kůží ryby a masem. Tvar filetovacího nože a jeho vybroušená pata ostří je velice podobný vykošťovacímu noži, a proto jej lze použít i na vykošťování.

Kategorie: Filetovací nože

 


 Nože na sýr

nuz-na-syr-wusthof-solingen

Nože na sýr jsou sice speciálně přizpůsobeny této činnosti, ale dle typu naleznou využití i při klasickém servírování studené kuchyně, obložených mís apod. Některé typy nožů pro krájení větších kusů sýra jsou vybaveny čepelí se speciální povrchovou úpravou zabraňující lepení sýra na čepel nože. Krájení a ochutnávka drahých sýrů je vždy tak trochu stylovou událostí, často doprovázenou degustací vybraných vín, a proto není k zahození si restauraci nebo vlastní kuchyni vybavit odpovídajícím nástrojem.

Kategorie: Nože na sýr

 


 Nože na šunku, salám a uzeniny

 Wusthof_Solingen_CLASSIC_Nuz_na_sunku_23_cm_4523_23

Běžné domácnosti nebo menší kuchyňské provozy nemají vždy ve výbavě drahý nářezový stroj na krájení plátků uzenin. Takový stroj je drahý (včetně jeho údržby), zabírá hodně místa, a množství a frekvence krájení uzenin není takové, aby se stroj vyplatil. V takovém případě je ideální nákup kvalitních nožů, které jsou pro tuto činnost přizpůsobeny, nezaberou mnoho místa, a cena je ve srovnání s krájecím strojem zanedbatelná. Uzeniny a salámy se obvykle krájí štíhlým dlouhým nožem vybaveným zubatým ostřím, které je někdy doplněno bočními výbrusy po stranách ostří, aby se krájené plátky na nůž nelepily. Speciální nože na šunku nebo lososa jsou pak vybaveny velice dlouhou a pružnou čepelí pro perfektní výsledek krájení.

Kategorie: Nože na šunku a salám

 


 Cukrářské a dekorační nože

cukrarsky-nuz-wusthof-solingen-classic-4532

Cukrářský nůž je svým tvarem velice podobný noži na chleba, ale má několik odlišností. Zubaté ostří je sice stejně ostré kvůli schopnosti nože krájet, ale profil zubů je více oblý pro lepší schopnost nože efektivněji rozmazávat např. krém na dortu. V závislosti na bočním sklonu nože při mazání lze docílit efektu rovné vrstvy s proužky, až po zcela hladký povrh. K excelentním schopnostem nože dobře mazat a roztírat nepřispívají jenom vaše šikovné ruce, ale také nadstandartní délka a výška čepele společně s tupou a oblou špicí nože. Vyšší čepel cukrářského nože se také často hodí jako lopatka při krájení a servírování dortu, bábovky apod.

Kategorie: Cukrářské a dekorační nože

 


 Steakové nože

 

nuz-na-steak-wuthof-solingen-classic-4068

Nůž na steak má v kuchyni vcelku univerzální použití, ale je více uzpůsoben k příborovému použití společně s jídelní vidličkou. Zejména díky špičce nože umístěné vysoko na horní hraně nože je nůž na steak pohodlně použitelný jako běžný příborový nůž. No a co dělá ze steakového nože steakový nůž je hlavně ostří, které je vždy ostřejší než u příborového nože a je vybaveno malými zoubky, minimálně od špičky do poloviny ostří. Nenechte si zkazit zážitek z dobře propečeného steaku špatně zvoleným náčiním!

Kategorie: Steakové nože

 


 

Sekáčky, pilky, paličky, kolébky

sekacek-na-maso-wusthof-solingen-kvalitni palicka na maso gourmet 13 cm wusthof solingenkolibka na maso prkenko wusthof solingen

Sekáček je svým vzhledem podobný tzv. čínskému noži, ale má silnější houževnatou čepel a podstatně vyšší váhu. V domácnosti je to zřídka kdy používaný kuchyňský nástroj a je spíše doménou profesionálů - řezníků. To však nemění nic na věci, že i v domácnostech, kde se často vaří a porcuje maso, může být občas nenahraditelný. Kosti prostě kuchyňským nožem nenakrájíte! Řeznická pilka už je potom nástrojem, který poslouží tam, kde sekáček nestačí, aneb co nemůžeš ukrojit, přesekni a co nemůžeš přeseknout, přeřež! Kuchyňské paličky poslouží nejenom na naklepání řízků, jak to všichni známe, ale existují speciální paličky s hladkým povrchem. Ty jsou určeny pro mírné naklepání masa bez porušení struktury, např. na kuřecí prsa, vepřové kotlety apod. No a k čemu slouží kolébky, určitě nemusíme připomínat. Kolébka je skvělý pomocník pro drcení bylinek, ořechů a dalších plodin.

Kategorie: Sekáčky, pilky, paličky, kolébky